عضویت در سایت
 
 
تقویم
تعداد کل بازدیدها:72651

03 مهر 1399
 
 
دوره ها
 
 
داستان واژه ها
 
 
لیست داستان واژه ها » ماکیاولی

ماکیاولی

   به طور قطع فرهیختگان و به احتمال زیاد آنانکه با متون سیاسی اجتماعی سر و کاردارند  با نام "ماکیاولی" آشنایند . طرزتفکر و عقاید او موجب پیدایش  واژه هایی شده است که در زیر به آن می پردازیم.

      نیکولو ماکیاولی (Nicola Machiavelli ) دولتمردی ایتالیایی عالم به فلسفه سیاست بود که در فلورانس پا به عرصه وجود گذاشت و بین سالهای 1469 تا 1527 زندگی کرد. وی یکی از طرفداران سر سخت ایتالیایی متحد بود.  متاسفانه راه و روشی که او برای نیل به اهدافش برگزیده بود مصلحت اندیشی سیاسی را مقدم بر اخلاقیات قرار می داد . در شاهکارش یعنی کتاب "شاهزاده"(The Prince ) ، ماکیاولی نیرنگ و تزویر را جایز می شمارد ، چرا که معتقد است هدف وسیله را توجیه می کند.

   به دلیل چنین طرز تفکری است که امروزه صفت Machiavellian   به معنی غیر اخلاقی ، دور از شرافت، حیله گرانه ، محیلانه ، فریبکارانه ، نیرنگ بازانه و امثالهم می باشد. بر اساس این واژه لغت Machiavellianism  وضع شده که گویای نگرش ماکیاولی به سیاست است. در نظریه ماکیاولی آمده است که سیاست امری غیر اخلاقی است و در راه نیل به اهداف سیاسی تمسک به هر وسیله ای هر چقدر هم که غیر اخلاقی و غیر انسانی باشد قابل توجیه است. 

   نکته جالب دیگر  این است که چون زادگاه ماکیاولی شهر فلورانس است واژه Florentine یعنی فلورانسی و یا وابسته و مرتبط به شهر فلورانس به عنوان مترادف  Machiavellian به کار می رود مثل Politics  Florentine   که به همان معنای سیاست های نیرنگ بازانه و غیر اخلاقی می باشد.

 
اخبار
 
 
پیوندهای مفید
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به ترجمه همزمان می باشد