عضویت در سایت
 
 
تقویم
تعداد کل بازدیدها:72650

03 مهر 1399
 
 
دوره ها
 
 
داستان واژه ها
 
 
لیست داستان واژه ها » سنت شکن

سنت شکن

   در زبان انگليسي واژه هاي متعددي براي توصيف افراد سنت شكن،بت شكن و دگرانديش وجود دارد.يكي از اين واژه ها لغت  iconoclast  است كه در واقع تركيبي از دو واژه يوناني  مي باشد.     يكي eikon " " به معني تصوير و شمايل و ديگري" klastes" به معني  شكننده (کسی که می شکند) و بنابراين تركيب اين دو به معني شمايل شكن و يا به عبارتي بت شكن خواهد بود. همانطوريكه بارها گفته شده واژه ها مي توانند يك مفهوم حقيقي و يك مفهوم مجازي داشته باشند0امروزه اين واژه فقط با معني مجازي آن كاربرد دارد ولي در ابتدا حقيقتاً به معني بت شكن و شمايل شكن بكار مي رفت0داستان از اين قرار است كه در قرن هشتم ميلادي تضاد عميقي در كليسا به وجود آمد، بدين ترتيب كه گروهي معتقد بودند كه هر گونه تصوير و شمايلي در كليسا بايد از بين برود، چرا كه به اعتقاد آنها اين نوعي تبليغ و ترويج بت پرستي است، درحاليكه گروه ديگر اعتقاد داشتند كه اين آثار هنري بينندگان را به سوي مذهب سوق مي دهد و در واقع بيشتر احساس مذهبي بودن خواهند كرد0تا اواسط قرن هشتم تعداد نامعلومي از آن آثار و تصاوير منهدم شدند0اين كشمكش ها حدود يك قرن ادامه داشت تا آنكه بالاخره باقيمانده شمایل ها به كليساي قسطنطنيه ( Constantinople )يا استانبول امروزي منتقل شدند و بدين ترتيب آن مناقشه فيصله يافت. از واژه iconoclast  صفت iconoclastic به معني انقلابي و بت شكنانه ساخته مي شود. مثل:

 

 His ideas were revolutionary and iconoclastic.

 عقايد او انقلابي و بت شكنانه بود.

   قيد اين صفت هم طبييعتاً iconoclastically  و به معني به طور انقلابي  و بت شكنانه است. 

   واژه iconoclasm نیز به معنی بت شکنی و نهضت شمایل شکنی می باشد.

امروزه واژه icon به معنی بت مجازی بکار می رود یعنی به افرادی که در رشته ای مشهور و محبوب اند و به عنوان نماد آن رشته مورد تحسین همگان قرار دارند اطلاق می شود. مثلاً می گویند:

That singer was a rock icon.

آن خواننده نماد موسیقی راک بود.(بت طرفداران موسیقی راک بود. )

از این واژه صفت iconic  به معنی نمادین و اسطوره ای مشتق  می شود مثل :

At his time, that singer had an iconic status.

در زمان خودش آن خواننده موقعیتی اسطوره ای داشت.(بتی بود.)

 و طبیعتاً قید این صفت iconically  است.

   امروزه واژه icon در کامپیوتر هم کاربرد دارد که همان تصاویر موجود روی صفحه رایانه هستند و برای شروع کردن عملیات خاصی بکار میروند و اصطلاحاً روی آن ها click   می کنیم.

   در انتها بد نیست به واژهikon  اشاره کنیم که در کلیسای ارتدوکس یونان و روسیه به همان معنی شمایل مقدسین بکار می رود.

 
اخبار
 
 
پیوندهای مفید
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به ترجمه همزمان می باشد