عضویت در سایت
 
 
تقویم
تعداد کل بازدیدها:71411

16 مرداد 1399
 
 
دوره ها
 
 
داستان واژه ها
 
 
لیست داستان واژه ها » خودشیفته

خودشیفته

                                              

تاريخچه واژه ها

 

    انسانها از لحاظ حالات و خصائل در گروه هاي متعددي قرار مي گيرند.گروهي متواضع اند و گروهي ديگر متكبر،برخي به فكر همنوعان خود هستند و برخي به جز خود كسي را نمي بينند و به همين منوال گروه هاي ديگري را مي توان نام برد.در اين بين هستند كساني كه بطور بيمارگونه اي درگير و دلبسته "خود"اند.به اين افراد "خودشيفته" (narcissist  ) و به اين خصلت "خودشيفتگي"  ( narcissism ) گوئيم. ريشه narcissism را در اساطير يونان مي توان يافت.اين داستان روايت هاي مختلفي دارد كه شنيدن آنها خالي از لطف نيست.       

    در يكي از آنها آمده است كه جواني بسيار خوش سيما به نام Narcissus تصوير خويش را در بركه اي مي بيند و شيفته آن مي گردد وچون نمي توانست آنرا در بر بگيرد و به عبارتي وصال معشوق ممكن نبود،در اثر هجران جان سپرد.روايت ديگر اين داستان چنين است كهNarcissus به خواهر دوقلوي همسان خود دل مي بندد.از قضاي روزگار خواهر بدرود حيات مي گويد و Narcissus به ياد معشوق آنقدر كنار بركه مي نشيند و به تصوير خود كه شبيه خواهرش بود خيره مي شود تا از غصه هلاك  مي گردد.

   بديهي است كه اين واژه بار معنايي منفي دارد،چون كه گوياي كشش و علاقه شخص نسبت به "ظاهر خود" مي باشد.شخص narcissist يا خود شيفته همانطور كه از ترجمه اش مشخص است "خود ستا" است و از ابراز علاقه حتي به اندام خود ابايي ندارد.

 

 

    صفت مشتق از اين واژه narcissistic به معني خودشیفته، خود پسند، خودپسندانه و خودشيفتگانه و قيد آن narcissistically به معني از روي خود شيفتگي و خود پسندي مي باشد. مثل:

 

Narcissistic people think about themselves a lot and admire themselves greatly.

افراد خودشیفته زیاد به خودشان فکر می کنند و شدیداً خود را تحسین می نمایند.

 

There is a strong narcissistic element in his work.

در کار او یک عنصر خودشیفتگی شدید وجود دارد.

 

If you did not act so narcissistically, you would be more popular with your friends.

اگر چنین خود شیفتگانه رفتار نمی کردی ، بین دوستانت محبوب تر می بودی.             

 
اخبار
 
 
پیوندهای مفید
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به ترجمه همزمان می باشد