عضویت در سایت
 
 
تقویم
تعداد کل بازدیدها:73063

29 مهر 1399
 
 
دوره ها
 
 
داستان واژه ها
 
 
لیست داستان واژه ها » بالکان

بالکان

 

  می دانیم که شبه جزیره بالکان (Balkan Peninsula) در جنوب شرقی اروپا واقع شده و از غرب به دریای آدریاتیک و دریای آیونیا و از شرق به دریای اژه و دریای سیاه محدود می شود (دریای آیونیا در واقع بخشی از دریای مدیترانه است که بین جنوب شرقی ایتالیا و غرب یونان قرار دارد.)

بر اساس واژه Balkan فعلی ساخته شده که to balkanize است و در زیر به تاریخچه و معنی آن می پردازیم.

    بعد از قرن ها جنگ و کشمکش ، در سال 1912 بالاخره اقوام بالکان تصمیم گرفتند تا علیه ترک ها متحد شوند و پس از پیروزی بر آنها غنائم جنگی را بین خودشان تقسیم نمایند. لیکن سال بعد ، به دنبال پیروزی بر ترکان بر سرتقسیم   غنائم به توافق نرسیدند و بین خودشان جنگی در گرفت. به دنبال این واقعه بود که مصدر  to balkanize وضع شد که به معنی تجزیه و تکه تکه کردن سرزمینی به کشورهای کوچک و متخاصم می باشد، آنچنانکه در ناحیه بالکان اتفاق افتاد.

   امروزه در متون سیاسی و اخبار به زبان فارسی این واژه به شکل "بالکانیزه کردن" و یاشکل لازم آن فعل یعنی "بالکانیزه شدن" (to be balkanized) بکار می رود.

  اسم مشتق از این فعل balkanization می باشد و معمولاً آنرا با حرف بزرگ یعنی به شکل Balkanization می نویسند. نیازی به ذکر نیست که این فعل نیز مانند بسیاری افعال دیگر کاربرد مجازی هم دارد.

 
اخبار
 
 
پیوندهای مفید
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به ترجمه همزمان می باشد